Trzeci pomnik generała

Trzeci pomnik generała

SHARE
, / 31540 0

Sobotni poranek przywitał uczestników słoń-cem i fantastyczną pogodą. 150 harcerzy wzięło udział w uroczystości odsłonięcia trzeciego na świecie popiersia generała Władysława Andersa. Wraz z wybiciem godziny 10:00 przy akompaniamencie hymnów państwoych Polski i Włoch zostrały wprowadzone sztandary włoskich organizacji weteranów. Następnie przemówili kolejno burmistrz Cassino, Giuseppe Golini Petrarcone (co znamienne – odczytane zostało również tłumaczenie na język polski), Komendant II OKręgu Stowarzyszenia Wete-ranów Armii Polskiej w Ameryce Antoni Chrościelewski oraz szef KPRM Jacek Cichocki wraz z kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Ciechanowskim.

Po przemówieniach odsłonięty został pomnik – samego aktu dokonali dwa uczestnicy bitwy pod Montecasino – Antoni Chrościelewski oraz Wincenty Knapczyk oraz córka generała Andersa, Anna Maria Anders. Popiersie przedstawia generała w mundurze, wykonane zostało przez tego samego autora, co pierwszy jego pomnik, odłsłoniety w USA.
Po krótkiej modlitwie poświęcono pomnik, odtworzono przemówienie Generała Andersa, które wygłosił po bitwie. Harcerze słuchali o motywacji żonierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a konieczność przystąpienia do walki określił jako „Żołnierz Polski musiał wejsć do walki!”. Wspominał o wysiłku żołnierzy, o lekarzach operujących rannych oraz o ciężkich zmaganiach na Albanecie – o nich wszystkich przez cały czas mówił „Nasi najdrożsi bracia”. Mówił też o pomniku na cmentarzu, podkreślając ponadczasowość napisu „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz o tym, iż komunizm nigdy nie był rozwiązaniem ani porozumieniem, które jest potrzebne do kształtowania państwa – najważniejsze są prawda, wiara i Bóg. „Walka którą rozpoczęliśmy w 1939 roku dalej trwa!”.
Na uroczystości obecni byli Powiatowy Komendant Policji Skarbowej, Komendant Regionalny Carabinieri, Przewodniczący Rady Miasta
wraz z Radnymi, Rektor Uniwer-sytetu w Cassino, Ambasador Polski we Włoszech, Prezydent Regionu Lacjum.
Burmistrz Cassino przedstawił po krótce symbolikę logo obchodów 70. rocznicy Bitwy we Włoszech. Logo przedstawia liczbę 70 z czterema cyframi „0” w barwach Włoch, z otwartym pierwszym, czarnym zerem. Symbo-lizuje ono otwartą bramę z napisem „PAX”, tak jak otwarte są bramy klasztoru i nawołują do pokoju. Nad drzwiami umieszczona jest intencja biblijna. W srodku tego zera znajduje się herb miasta Cassino.

 

Uroczystości zwieńczono wreczeniem włoskich pamiątkowych odznaczeń i orderów. Obchody trwają do końca tygodnia, w sobotę odbędzie się również dziesięciokilometrowy bieg na Monte Cassino. Miasteczko skautowe odwiedzi Prezes Rady Ministrów Donald Tusk oraz delegacje państwowe.

PASSWORD RESET

LOG IN