Uroczystości 70. rocznicy
, / 1754 0

Uroczystości 70. rocznicy

SHARE
Uroczystości 70. rocznicy

W niedzielne przedpołudnie 1400 uczestników wyprawy spotkało się w miejscu dla niej najważniejszym – na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Mamy za sobą moment kluczowy. Wyprawa „Uniamo le generazioni/Łączymy pokolenia” miała jeden cel – uczczenie pamięci wojennych bohaterów.

Wielka, wzruszająca uroczystość, obecność naszego Premiera, kilkudziesięciu kombatantów – uczestników bitwy i księcia Henry’ego podkreślała wagę tego wydarzenia. Harcerze zaciągnęli warty przy każdej mogile, szare i zielone mundury zapełniły Polski Cmentarz Wojenny, drużyna reprezentacyjna ZHP ustawiła się w równym szeregu z Wojskiem Polskim. Dzisiejsze obchody były też wielkim świętem polskiego harcerstwa.

Po odśpiewaniu hymnów i uroczystej mszy świętej rozpoczęły się przemówienia – Prezesa Rady Ministrów, burmistrza Cassino i przedstawiciela kombatantów.

W wielu wzruszających, wzniosłych słowach podkreślano wartość i rolę harcerzy w zachowywaniu narodowej pamięci. Podkreśleniem tego faktu jest przekazanie ZHP, ZHR i ZHP PGK tradycji i etosu 2 Korpusu Polskiego.

W przekazaniu przez kombatantów biało-czerwonych flag harcerzom było coś mistycznego, symbolicznego – oto na Polskim Cmentarzu Wojennym, przelanym polską krwią, połączyły się pokolenia.

Odbył się również apel poległych, wystrzelono honorową salwę, rozległy się dźwięki Hejnału Mariackiego. Oficjalne delegacje złożyły wieńce, a Anna Maria Anders zapaliła znicze na grobach swoich Rodziców.

Swoisty testament pozostawiony nam przez zdziesiątkowanych weteranów Bitwy o Monte Cassino musi zostać wyryty w naszych sercach.

Warto wspomnieć dziś fragmenty z przemówienia Premiera. Na długo zapadną w pamięć szczególnie ciepłe, ważne słowa skierowane do harcerzy:

Monte Cassino – zawsze, kiedy Polak słyszy te słowa, serce bije mu mocniej Nazwa Monte Cassino zrosła się ze słowem „bohaterowie”. Tyle nam, Polakom, zdarzyło się rzeczy dramatycznych i pięknych, przyszły nowe pokolenia, świat jest inny, ale kiedy stajemy tutaj, patrzymy na święty cmentarz i odbudowane opactwo zawsze wzruszenie chwyta nas za gardło.

Nasz bohater generałWładysławAnders 15 lat po bitwie mówił o tym, że jest tylko kilka bitew, które naród pamta. Te wzgórza są pełne krwi przelanej za wolność.Bitwa jest szczególna w naszej pamięci, ponieważ jest to bitwa o nasza wolność. Wszystkie następne pokolenia dobrze to czują, wzruszenie każe nam mówić rzeczy oczywiste i banalne… być może najlepsze byłoby milczenie, być może najmocniejsze słowa to te zaczerpnięte ze starożytnej tradycji, każdy kto przeczyta te słowa: „przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – te słowa mają szczególne dla nas znaczenie, bo sążołnierskim, ktkim raportem. Dzisiaj, po 70 latach, my, obecne pokolenia, jesteśmy im winni nasz własny raport, chcemy powiedzieć, co zrobiliśmy z Waszym zwycięstwem i Waszą ofiarą.Wszyscy dziemy pamiętać te dziesięciolecia zniewolenia, kiedy Polacy mogli sądzić, że ofiara spod Monte Cassino poszła na marne. Kolejne dziesięciolecia żyliśmy pod komunistyczną opresją, dzięki lekcji spod Monte Cassino, dzięki tej ofierze, nie bylmy bezczynni i nie bylmy bezradni.. skoro oni tutaj mogli całemu światu udowodnić, że nie ma takiego wzgórza, którego nie da się zdobyć, my w Polsce musieliśmy wierzyć.Kiedy nasze pokolenie doświadczyło cudu Solidarności zrozumieliśmy, że zdobyliśmy ten szczyt. g dał szanse, że zdobyliśmy niepodległość, bez ofiary krwi wróciliśmy do wielkiej rodziny europejskiej, zbudowaliśmy demokrację. Dzisiaj staramy się dać najlepszą szansę kolejnym pokoleniom. Żołnierze, zwracam s do weteraw, którzy są tu obecni; zwracam się do Waszych kolegów poległych i leżących w tych mogiłach – przyjechali tu dzisiajna Monte Cassino młodzi harcerze i wasze życie stało sięWaszą ofiarą.MogęWam zameldować, że to nowe pokolenie będzie uparcie broniło niepodległości i wolności Ojczyzny, gdy będzie to konieczne. Niech Wasza obecność będzie przestrogą dla tych, którzy w przemocy chcą widzieć szan na porządkowanie świata na nowo.

Dziękuję tym, którzy leżą przed nami, i tym, którzy będąc towarzyszami walk czc ich pamięć.”

To prawdziwe spotkanie z historią, przeniesienie w czasie, prawdziwy hołd oddany wojennym bohaterom. Najważniejszy od lat element wychowania patriotycznego w Związku Harcerstwa Polskiego. 

PASSWORD RESET

LOG IN