Żywa historia – spotkanie z kombatantami

Żywa historia – spotkanie z kombatantami

SHARE
, / 1076 0

60 Kombatantów wzięło wczoraj udział w specjalnym spotkaniu z Premierem i polskimi harcerzami, zgromadzonymi na Montecassino.

Wojenni weterani, uczestnicy Bitwy o Monte Cassino dzielili się przeżyciami sprzed 70 lat. Wiele chwil wzruszenia, zadawane przez harcerzy pytania i przejęcie na twarzach słuchaczy sprawiły, że zlot rzeczywiście połączył pokolenia.

Zachowywanie pamięci o tamtych czasach, słuchanie historii bezpośrednio od świadków tamtych wydarzeń, przeniesienie się w czasie za pośrednictwem ich wojennych wspomnień – to najważniejsze wartości tego zlotu.

Spotkanie zainicjowało przemówienie Premiera Donalda Tuska, który oprócz powitania zgromadzonych gości, wręczył obchodzącemu 90 urodziny kombatantowi – Panu Zbigniewowi Dłużnieńskiemu szablę oraz wspólnie z harcerzami zaintonował pieść „200 lat”.

Nie ma większego honoru i zaszczytu, niż spotkanie z osobami, które ze wszystkich sił i z pełnym poświęceniem walczyły o wolność naszego kraju. Poruszenie, wyraźnie widoczne na twarzach uczestników spotkania, mimo ulewnego deszczu, szczere zainteresowanie, jest tym, na co weterani liczyli. A harcerze, mając tego świadomość, nie zaprzepaszczą tych momentów i przeniosą pamięć dalej, aby historia i świadomość o bohaterach z tamtych lat pozostawała wiecznie żywa.

 

PASSWORD RESET

LOG IN