Piedimonte San Germano
, / 759 0

Piedimonte San Germano

SHARE
Piedimonte San Germano

Miasteczko Piedimonte San Germano dziś dzieli się na dwie części: dolną – wybudowaną po wojnie, oraz starego miasto – położone na wzgórzu. Miasteczko ze względu na strategiczne usytuowanie od starożytności miało charakter obronny. Historia miasteczka od wieków związana była z losami pobliskiego klasztoru na Montecassino. Piedimonte S. Germano było wielokrotnie grabione i niszczone. 6 Pułk Pancerny rozpoczął szlak bojowy w bitwie o Monte Cassino 17 maja 1944 r. W dniach 10-25 maja wziął udział w walkach o Piedimonte, które otworzyły drogę do Rzymu. Pomnik na cześć poległych żołnierzy odsłonięto w 1973 r. Na podwójnym cokole znajduje się obelisk zwieńczony obręczą z orłem w locie. Powyżej cokołu znajdują się 3 płyty pamiątkowe. Jedna z inskrypcji na obelisku głosi: „ (…) PIELGRZYMIE Z OJCZYSTEGO KRAJU, GDY ZATRZYMASZ SIĘ NA CHWILĘ WZNIEŚ OCZY DO BOGA I WESTCHNIJ SZCZERĄ MODLITWĄ ZA DUSZE BRACI TWOICH, CO W OFIERZE MŁODE ŻYCIE OJCZYŹNIE ZŁOŻYLI. PRZEKAŻ POTOMNYM, ŻE WOLNOŚĆ NARODU NIE JEST TYLKO PRAWEM I CHWAŁĄ ŻYWYCH! WOLNOŚĆ JEST NADE WSZYSTKO TRYUMFEM POLEGŁYCH!”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.

PASSWORD RESET

LOG IN