Skorpion
, / 820 0

Skorpion

SHARE

W miejscu wylotu Gardzieli w kierunku Albanety znajduje się wyjątkowy, pomnik wykonany wg projektu kpt. Władysław Kuźniarza i odsłonięto 17 maja 1946 r . Pomnik wykonano wykorzystując wrak czołgu Sherman, wstawiając w miejscu zniszczonej wieżyczki krzyż wykonany z gąsienic. U podstaw krzyża umieszczono dwie tablice złączone przez dwa plastycznie wykonane skorpiony – symbol pułku. Czołg ten, pod dowództwem ppor. Ludomira Białeckiego, był pierwszą stratą 4 Pułku Pancernego „Skorpion”, podczas pierwszego natarcia na klasztor w dniu 12 maja 1944. Pojazd wjechał na zwielokrotnioną minę, której wybuch spowodował detonację amunicji znajdującej się w czołgu. Siła wybuchu przyczyniła się do oderwania i odrzucenia wieżyczki. Obecny układ czołgu jest taki sam jak po bitwie. Pojazd został jedynie podmurowany i zabezpieczony murkiem. Na frontowej płycie zwieńczonej orłem napis:„BOHATEROM PUŁKU 4 PANCERNEGO POLEGŁYM W MARSZU DO POLSKI”. Po przeciwnej stronie płyta z nazwiskami osób poległych w czołgu, a poniżej pozostałych poległych w walkach pod Monte Cassino, nad Adriatykiem, w Apeninach, pod Bolonią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.

PASSWORD RESET

LOG IN