Sobota (17 maja)
, / 987 0

Sobota (17 maja)

SHARE

Drugi pełny dzień obecności w Cassino wypełni pokonywanie trasy Rajdu Honker oraz wydarzenia towarzyszące.

Rano – program modułowy:

Rajd Honker

Trasa fabularyzowanego rajdu Honker prowadzi przez tereny pola bitwy na Montecassino. Do wykonania będziecie mieli wiele zadań sprawnościowych i historycznych. Wyprawa w kluczowe  i symboliczne miejsca na terenie Parku Narodowego Monti Aurunci pozwolą Wam na nowo odkryć losy bitwy. Załóż długie spodnie, koszulkę drużyny, rękawice. Weź ze sobą wodę! Przejście rajdu zajmie Ci 6 godzin!

Wizyta w Museo Historiale di Cassino

Opowiedzieć historię – to według autora koncepcji muzeum Gianpiero Perri’ego główne zadanie „Historiale”. W ciągu godzinnego spotkania poznajemy historię Ziemi Benedyktyńskiej. Multimedialne prezentacje, filmy, zdjęcia… Ta podróż pozwala zrozumieć, jaką drogę przeszła Europa i Włochy w ubiegłym stuleciu, zobaczyć kontekst historyczny. „Historiale” to opowieść o bitwie pod Monte Cassino, o zburzeniu klasztoru i okolicznych miast. To także opowieść o powojennej odbudowie.

Odsłonięcie pomnika gen. Andersa

W Cassino, na placu przed Museo Historiale zostanie odsłonięty pomnik gen. Władysława Andersa ufundowany przez amerykańską Polonię.

Otwarcie pawilonu wystawowego na Polskim Cmentarzu Wojennym

W sobotnie przedpołudnie odbędzie się  uroczyste otwarcie wystawy w pawilonie przy Polskim Cmentarzu Wojennym.

Po południu:

Obsługa biegu Monte Cassino

Jedną z imprez związanych z 70. rocznicą bitwy będzie bieg na 10-kilometrowej trasie od centrum miasta na szczyt wzgórza. Bieg wyruszy o godz. 17.00 z Piazza Armando Diaz w Cassino i weźmie w nim udział 2014 biegaczy, w tym 1052 Polaków. ZHP współpracuje z organizatorami biegu i pomoże w jego obsłudze.

Spotkanie z kombatantami w Opactwie Benedyktyńskim na Montecassino

Zupełnie unikalny charakter będzie miało spotkanie harcerzy z 30 kombatantami, którzy uczestniczyli w bitwie o Monte Cassino. W wyjątkowej scenerii na tarasie opactwa przywołane zostaną wspomnienia i opowieści ostatnich żyjących świadków tej historii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.

PASSWORD RESET

LOG IN