Pomnik Karpatczyków na Monte Calvario
, / 722 0

Pomnik Karpatczyków na Monte Calvario

SHARE
Pomnik Karpatczyków na Monte Calvario

Dopiero z tego miejsca dostrzeżesz piękną dolinę Liri przeciętą via Casiliną – drogą na Rzym.

Pomnik wzniesiony został na wzgórzu „593” które ostatecznie zdobyła 3 Dywizja Strzelców Karpackich. Pomnik odsłonięty został 18 lipca 1945 r., zaprojektował go kap. inż. Tadeusz Zandefoss, przybrał on formę obelisku z szarego trawertynu. Na zwieńczeniu pomnika widnieje krzyż, a poniżej spiżowe orły, świerk – oznaka dywizji oraz napis w czterech językach skierowany w cztery strony świata, by głosić ich ponadczasowe znaczenie: „ZA WOLNOŚĆ WASZĄ I NASZĄ, MY ŻOŁNIERZE POLSCY ODDALIŚMY BOGU DUCHA, ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO, A SERCA POLSCE.” Obelisk wzniesiono na kamiennej platformie, której frontowa ściana ozdobiona została nazwiskami żołnierzy 3DSK poległych w kampanii włoskiej. Na ścianie bocznej znajduje się płyta z mapą terenów bitwy o Monte Cassino.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.

PASSWORD RESET

LOG IN